Św. Juda Tadeusz: Ukryty patron zrozpaczonych (3)

Nieco zaskakuje, że o człowieku obdarzonym tak wielką godnością zachowały się tak skąpe informacje. Ewangelie, poza tym, że wymieniają go na szarym końcu listy Apostołów, przytaczają zaledwie jedną jego wypowiedź, skierowaną do Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy (por. J 14, 22). Tradycja przypisuje mu autorstwo przedostatniej, krótkiej księgi Pisma Świętego - Listu świętego Judy - choć dzisiejsi bibliści wydają się mieć na ten temat podzielone zdania. Poza tym mamy do dyspozycji szereg mniej lub bardziej wiarygodnych przypuszczeń na temat jego ewentualnego pokrewieństwa z Jezusem, kilka apokryfów (pism wczesnochrześcijańskich nie włączonych do kanonu Pisma Świętego), zawierających treści bardziej legendarne niż historyczne, oraz lakoniczną wzmiankę w starożytnej kronice. Przyznajmy, że jak na Apostoła Pańskiego, to raczej niewiele. O wiele większą popularnością wśród autorów biblijnych i wczesnochrześcijańskich cieszą się Piotr, Jakub, Jan, Tomasz czy Andrzej.

Jednak to właśnie ten, zdawałoby się zapomniany Apostoł, został powszechnie obwołany w Kościele patronem wszystkich, którzy znajdują się w sytuacji po ludzku bez wyjścia. Tradycyjne modlitwy wychwalają go jako tego, który przywraca nadzieję, oddala trwogę, wzmacnia wolę, wlewa w serce otuchę i pogodę ducha, chroni od rozpaczy, a nierzadko wyjednuje u Boga dokładnie tę łaskę, o którą go prosimy. Piotr funkcjonuje w naszej świadomości jako opoka, na której zbudowano Kościół, Mateusz jako cudownie nawrócony celnik, Tomasz jako wątpiący, który potrzebował znaku, by uwierzyć w zmartwychwstanie, natomiast Juda Tadeusz jako przyjaciel opuszczonych i zrozpaczonych.

Nie są to puste słowa. Kult świętego Judy Tadeusza jest wciąż żywy nie tylko w naszym kraju, gdzie wierni w wielu kościołach gromadzą się na nabożeństwach ku jego czci, ale w całym Kościele. Aby przekonać się o niezwykłej popularności tego Apostoła w dzisiejszych czasach, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową jego imię w języku angielskim, a znajdziemy strony internetowe sanktuariów rozsianych po różnych częściach świata - od Kizhathadivvor w Indiach po Baltimore i Chicago w Stanach Zjednoczonych. Wierni nawet bez wychodzenia z domu mogą zgłosić swoją intencję, zamówić Mszę świętą, otrzymać teksty modlitw, a nawet zapalić wirtualną świeczkę. I ewidentnie pragną to czynić.

Na czym polega sekret świętego Judy Tadeusza? Czym zasłużył sobie na taką cześć? Co takiego kryje się w postaci tego Apostoła, że budzi tak wielkie zaufanie proszących? Odpowiedzi poszukajmy w Biblii i w tych fragmentarycznych świadectwach, które zachowały się do naszych czasów.

49 komentarzy:

 1. Anonimowy28.8.12

  Jest Wilkim Świętym który w mym życiu wyprosił u Boga nam tę łaskę o którą tak bardzo prosiłam..Byśmy uwierzyli i nie wątpili..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy16.9.12

   JA TAKZE PROSILAM O LASKE GDYZ BYLAM W TRUDNEJ SYTUACJI ZYCIOWEI I ZA NIESPELNA GODZINE JA OTRZYSMALAM:
   BADZ UWIELBIONY SW TADEUSZU JUDO PRZEZ WSZYSTKIE NARODY SWIATA:
   TWOJA WIERNA CZCICIELKA

   Usuń
  2. Anonimowy8.6.13

   JUDE TADEUSZA PROSILAM W TRUDNYCH NASZYCH SPRAWACH I NIGDY NIE ZAWIODLAM SIE.PROSZE MIEJ NAD NAMI MILOSIERDZIE BOZE I WYPRASZAJ NAM LASKI BLOGOSLAWIONE U JEZUSA I MARYJI ZEBY MIELI NAS W SWEJ OPIECE BOZEJ.

   Usuń
 2. Anonimowy29.6.13

  Ja błagam o pomoc i jak na razie nikt nie chce mi pomóc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy15.12.15

   zależy czy spełnienie tej prośby przyniesie rzeczywiste Twoje dobro, to trudne bardzo

   Usuń
 3. Anonimowy5.7.13

  Święty Judo Tadeuszu, znajduję się w beznadziejnej po ludzku bez wyjścia sytuacji.Błagam Cię Orędowniku tych , którzy stracili nadzieję ratunku pomóż mi.Patronie zrozpaczonych w Twoje ręce oddaję mój ból i rozpacz. Błagam pokornie o wstawiennictwo do Boga, bo tylko Pan Bóg może mi pomóc w moim strapieniu. Błagam uproś dla mnie miłosierdzie Boże.
  Ufam , że przez Twoje wstawiennictwo Pan Bóg uczyni cud w moim życiu i uratuje mnie.
  Błagam nie zostawiaj mnie samej i pomóż mi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy6.8.13

  Błagam cię Św.Judo Tadeuszu pomóż uprosić zmiłowanie Boże w tak krytycznej dla mnie sytuacji.Proszę cię o wstawiennictwo w prośbie o pomoc w pokonaniu problemów życiowych i finansowych.W twoje ręce oddaję moje problemy pomóż mi uporać się z nimi.proszę wszystkich ludzi dobrej woli również o modlitwę w intencji mojej i mojego synka abym go nie straciła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy22.8.13

  blagam cie Św Judo Tadeuszu o opieke nad moimi dziecmi,zeby szczesliwie ułożyły sobie życie;założyły szczęśliwe i trwałe rodziny,doczekały potomstwa,żeby nam z mężem dane było doczekać tych chwil!

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy24.8.13

  BLAGAM CIE SW.JUDO O OPIEKE NAD MOIMI DZIECMI,ZEBY SZCZESLIWIE ULOZYLY SOBIE ZYCIE

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy25.8.13

  BLAGAM CIE SW.JUDO O ZDROWIE ABYM MOGLA PRACOWAC

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy11.10.13

  Święty Judo Tadeuszu, proszę Cię o wyzwolenie mojego syna z piętna narkotyków i złego towarzystwa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy28.10.13

  Błagam Cię o Święty Judo Tadeuszu, pomóż w mej beznadziei, ratuj, proszę o pracę, żebym mogła przeżyć z moim dzieckiem, bo mam już wszystkiego dosyć i tych poniżających rozmów z pracodawcami, proszę spraw bym trafiła w dobre miejsce. Proszę o zdrowie i wytrwałość i niezałamywanie się. Błagam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy28.10.13

  Swiety Judo Tadeuszu prosze jako matka o pomoc w znalezieniu dobrego meza dla mojej corki i dobrej zona dla mojego syna.W Twoje Swieto prosze Cie wysluchaj mojego blagania i dopomoz aby moje dzieci zalozyly rodziny i byly szczesliwe.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy14.11.13

  Córka marnotrawna Błaga Cię św. Judo Tadeuszu o wyproszenie tylu łask. Błagam Cię ulecz moje ciało i psychikę, ulecz mnie z mego nałogu , spraw by przedłużono mi obecną umowę o pracę. Bym była w niej doceniana i mogła dawać z siebie wszystko, ochron mnie przed fałszywymi przyjaciółmi czyhającymi na mój najmniejszy błąd.Błagam spraw bym w roku mych Chrystusowych urodzin i aż 13 lat po tych tragicznych wydarzeniach mogła wychwalać Twe wstawiennictwo po kres mego życia. Błagam. Ratuj.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy24.11.13

  Św.Judo Tadeuszu wspieraj moja rodzinę w wierze i miłości do Pana Boga i chroń nas od wszelkich zasadzek złego ducha.Pomóż ludziom,którzy wyrządzili mi wielka krzywdę w 2010 roku zrozumieć swoje postępowanie i wrócić do uczciwego życia.AMEN

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy16.12.13

  Wielka milosc miedzy mna i corka przerodzila sie w nienawisc. Prosze cie Sw.Judo Tadeuszu , pomoz nam wyrzucic z serca i pamieci krzywdy ,ktore nawzajem sobie zadalysmy. Prosze cie o wiare , milosc i pomoz mi odzyskac corke. Kocham ja bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy20.12.13

  Sw, Judo Tadeuszu, upros u Boga laske uzdrowienia mojego syna:duszy, ciala, serca i umyslu. Spraw aby za Twoim wstawiennictwem ten mlody czlowiek byl uwolniony z wszystkich zniewolen i nalogow z ktorych najgorszy jest narkotykowy i toksyczna relacja. Pokieruj nim w zyciu aby odzyskal wiare, nadzieje na lepsze dni i milosc.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy25.1.14

  Błagam Cię, św. Judo Tadeuszu, o miłość Igora i o wyleczenie mnie z cukrzycy i neuropatii.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy11.5.14

  Święty Judo Tadeuszu Błagam - wstaw się za nami u Boga Wszechmogącego by ratował rodzinę mojego brata Darka, by on wyszedł z tych wszystkich kłopotów. Święty Judo tak rozpaczliwie proszę Ciebie ratuj .

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy20.5.14

  Św. Judo Tadeuszu wiele próśb dl Ciebie składam. Wspomóż mnie w wierze, pewności siebie, mądrości. Pomóż pozbyć się lęku powodującego bezmyślne działania. Pomóż również zapanować na nałogiem palenia, którego ze względu na stresy nie mogę się pozbyć. Okaż łąskę i ratuj.

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy23.5.14

  Sw. Judo Tadeuszu dziekuje za juz otrzymywane laski, blagam o szczesliwe rozstrzygniecie spraw prawnych i mieszkaniowych, o pomoc w nauce, o znalezienie dobrej pracy, o uzdrowienie z Bogu wiadomych chorob i dolegliwosci. Wez mnie w swoja opieke i nie opuszczaj nigdy. Oreduj nieustannie za mna i chron.

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy24.5.14

  św Judo dziękuję za otrzymane łaski i błagam o dalszą opiekę wysłuchaj moich błagań o uratowanie córki z bagna które ją wciąga niech na jej drodze pojawi się człowiek który ja z tego wyciągnie pokocha i z którym założy szczęśwą rodzinę

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy2.6.14

  Św. Judo błagam o pomoc i łaskę dla syna Rafała,aby ta trudna sprawa zakończyła się dla niego pomyślnie.Dziękuję za wszystko co nam już wyjednałeś

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy13.6.14

  Chciałem wszystkim czytającym te wpisy i modlącym się do Świętego Judy Tadeusza oznajmić że naprawdę wysłuchuje naszych modlitw do niego , doznałem tego osobiście , na razie nie rozwiązały się moje problemy , ale otrzymałem coś lepszego , otrzymałem tak myślę i czuje nowe życie , ponieważ nie zadręczam się swoimi kłopotami jak wcześniej , moje serce i dusza nie boją się tak jak przedtem , i zobaczyłem pokazaną mi drogę do Jezusa , wiarę , ufność i nadzieję że wszystko się ułoży , że nie jesteśmy sami tylko zawsze jest z nami Jezus i przede wszystkim trzeba mu ZAUFAĆ , a wszystko to dzięki modlitwie i wskazaniu mi przez PANA , Świętego Judę Tadeusza , którego obrałem sobie za patrona i orędownika , spokój jaki otrzymałem jest dzięki wstawiennictwu Św. Judy Tadeusza o łaskę do Pana Naszego Jezusa Chrystusa miałbym do napisania dużo co się wydarzyło w moim życiu , powiem tylko że moje życie zmienia się od wewnątrz i to jest piękne uczucie. E.T.A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2.1.15

   TO PRAWDA, TEŻ TAK TO ODCZUWAM, CODZIENNIE SIĘ DO NIEGO MODLĘ I OTRZYMUJĘ JEGO ŁASKĘ I DARY

   Usuń
 22. Anonimowy2.7.14

  Prawie codziennie modlę się do Judy Tadeusza . Kiedyś otrzymałem od Niego łaskę i uważam,że jest bardzo skuteczny. 2 dni temu dowiedziałem się, że mój syn będzie miał dziecko. Uważam, że jest bardzo nieodpowiedni moment, żeby zostać ojcem, ale pobłogosław Boże to dziecko. Pomóż mi Św. Judo w tych trudnych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy25.8.14

  proszę

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy16.10.14

  SW Judo Tadeuszu cudowny oredowniku dusz błagających upros mi te łaske o którą proszę cie codziennie w modlitwie i miej mnie w swojej opiece wraz z Maryjom iJezusem twoja czcicielka

  OdpowiedzUsuń
 25. Anonimowy18.12.14

  Św Tadeuszu Judo z całego serca wierzę, że pomożesz mi w mojej trudnej sytuacji życiowej. Ty wiesz jak bardzo pragnę żeby ta sytuacja się odmieniła, wiesz jak bardzo mi zależy... proszę Cię o to i ufam, że mi pomożesz

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy18.12.14

  Święty Judo Tadeuszu,uproś memu synowi te łaski, o które proszę Cię w nowennie do Ciebie.Twoja czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy11.1.15

  Święty Judo Tadeuszu pomóż błagam Cię .Ty wiesz jakiej łaski od Ciebie potrzebuje.Proszę ratuj nas. Ufam Tobie z całego serca,proszę módl się za nami.

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy1.2.15

  Prosze o milosc, dobrego meza abym go kochala a on mnie, o zdrowie dla mamy i dla mojego brata o pomoc w jego chorobie skory , dalej o zdrowie dla cioci Rozi tych dzieci chorych , o pomoc w mojej pracy i prace dla Izy, dziekuje za wszystkie laski otrzymane. jeszcze znalezienie odpowiedniego mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy9.3.15

  Św.Judo Tadeuszu proszę o wstawiennictwo u Matki Perzenajświętrzej i Pana Jezusa o łaskę,bo moja rozpacz,moje serce już nie wytrzymuje tych problemów,których nie mogę rozwiązać sama.Moja sytuacja finansowa rozkłada wszystko zdrowie, nerwy, miłość brak chęci do życia.Proszę pomóż Św.Tadeuszu.Przepraszam za grzechy, które uczyniłam i czynię. Moja nadzieja jest tylko w Panu Bogu, bo sma tego nie rozwiąże.Proszę pomóż. Ela

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy31.3.15

  Sw Judo, proszę pomoz i mi. Znasz moje problemy w pracy, znasz moje troski o syna i o dzieci. Blagam Cie wstaw się za mna u Maryji o przebaczenie moich grzechow. Zapraszam Cie do mojego zycia bo bardzo mi ciężko.

  OdpowiedzUsuń
 31. Anonimowy2.4.15

  Św. Judo Tadeuszu uproś łaskę u Boga dla mojej córki w pozytywnym rozwiązaniu trudnej sprawy życiowej i finansowej. Wierzę, że pomożesz jej i mnie w tej trudnej sytuacji życiowej. Ty wiesz jak bardzo pragnę żeby ta sytuacja się odmieniła, wiesz jak bardzo mi zależy. Proszę Cię o to i ufam z całego serca, że mi pomożesz

  OdpowiedzUsuń
 32. Anonimowy2.4.15

  Święty Judo Tadeuszu proszę o wstawiennictwo u Matki Przenajświętszej i Pana Jezusa o łaskę sprawiedliwości
  (uczciwy proces, ujawnienie kłamstw, wszystkich powiązań) bez Twojej pomocy nie mam na to szans, Nie pozwól im mnie skrzywdzić a mnie samej nie pozwól krzywdzić siebie, wylecz z naiwności, uleganiu presji, manipulacją. Daj siłę odwagę, światłość Ducha Świętego,. Pozwól uzyskać bezpieczeństwo finansowe i odzyskać godność, radość i spokój ducha. Hania

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy2.4.15

  Święty Judo Tadeuszu proszę o wstawiennictwo u Matki Przenajświętszej i Pana Jezusa o łaskę sprawiedliwości
  (uczciwy proces, ujawnienie kłamstw, wszystkich powiązań) bez Twojej pomocy nie mam na to szans, Nie pozwól im mnie skrzywdzić a mnie samej nie pozwól krzywdzić siebie, wylecz z naiwności, uleganiu presji, manipulacją. Daj siłę odwagę, światłość Ducha Świętego,. Pozwól uzyskać bezpieczeństwo finansowe i odzyskać godność, radość i spokój ducha. Hania

  OdpowiedzUsuń
 34. Anonimowy19.5.15

  św judo ratuj moje małżeństwo

  OdpowiedzUsuń
 35. Anonimowy28.5.15

  święty Judo Tadeuszu proszę Cię o zdrowie i miłość w naszej rodzinie
  andrzej

  OdpowiedzUsuń
 36. Anonimowy29.7.15

  święty Judo Tadeuszu,bardzo proszę Cię o twoje łaski.Proszę o wskazanie drogi w rozwiązanie problemów z moi ojcem .dopomóż mi w znalezieniu pracy ..Proszę o łaski i wstawiennictwo ...

  OdpowiedzUsuń
 37. Anonimowy2.8.15

  św. Tadeuszu Judo dziękuję za te łaski o które prosiłam już dawno ...teraz proszę o łaskę uzdrowienia dla męża mojej kuzynki...dopomóż mu w walce z chorobą...jej dodaj sił aby go wspierała...

  OdpowiedzUsuń
 38. Anonimowy10.8.15

  Sw.tsdeuszu judu pomoż mi w zawrócenie mego wnuka ze złej drogi żeby przestał uzywac narkotyków błagam z całego serca jak jeszcze nigdy nie błagałam=

  OdpowiedzUsuń
 39. Anonimowy2.9.15

  Proszę o pomoc ,pomyślne załatwienie sprawy,która dzisiaj nas czeka.

  OdpowiedzUsuń
 40. Anonimowy17.9.15

  św.Judo Tadeuszu błagam - wyjednaj mi łaskę u Pana Boga i przenajświętszej Maryi . Wstaw się za mną i dopomóż bym poznał tą kobietę , proszę tylko o nasionko szczęścia ,jak już wykiełkuje to zrobię wszystko żeby nie uschło i żeby jej nie stracić

  OdpowiedzUsuń
 41. Anonimowy11.11.15

  Św. Judo Tadeuszu, proszę pomóż mi znaleźć dobrego męża i założyć rodzinę. Proszę wstaw się za mną aby skończyły się problemy z którymi się borykam.

  OdpowiedzUsuń
 42. Anonimowy17.11.15

  Sw. Judo Tadeuszu blagam Cie wstaw sie za mna do Boga abym odnalazla szczescie w macierzynstwie oraz byla wsparciem dla ukochanego meza. Nie pozwol by moja rodzina sie rozpadla.

  OdpowiedzUsuń
 43. Anonimowy10.1.16

  Św. Judo Tadeuszu!!! Proszę Cię o pomoc w moich problemach finansowych w które wpadłem i wciągnąłem w nie rodzinę przez swoją głupotę i egoizm.Spraw Św. Judo Tadeuszu abym uregulował swe zobowiązania wobec przyjaciół oraz instytucji finansowych i nie pozwól żebym stracił to co jest dla mnie najważniejsze ( Rodzina i mieszkanie " gniazdo rodzinne " ) Błagam Cię wysłuchaj mego błagania i dopomóż

  OdpowiedzUsuń
 44. Anonimowy30.1.16

  Św. Judo Tadeuszu uzdrów pewną relację, wydobądź mnie z tej rozpaczy i samotności. Wstaw się za mną u Ojca, błagam pomóż mi...

  OdpowiedzUsuń
 45. Anonimowy6.5.16

  Św. Judo Tadeuszu wstaw się za mną u Pana Boga, aby zabrał ten ból, który czuję, żeby zabrał to cierpienie, które w sobie noszę,wysłuchaj mojego błagania.

  OdpowiedzUsuń