Dzień 4. Potrzeba łaski

„Beze mnie nic uczynić nie możecie? (J 15, 5). Żeby móc czynić coś dla zbawienia, potrzeba do tego łaski. Podwójna jest łaska: uświęcająca i uczynkowa. Pierwsza to szata godowa dzieci Bożych, to stan naszej duszy miłej Bogu, to klejnot drogocenny, to dostojeństwo duszy tak wielkie, że Bóg z upodobaniem na nas patrzy i czyni nas uczestnikami swojej natury. Prócz tej łaski, stanowiącej zasadnicze tło duszy miłej Bogu, potrzeba nam ciągle łaski uczynkowej, czyli stałych pomocy Bożych, stałych jakby popchnięć niebieskich ku dobremu, ku cnocie, ku każdemu zasługującemu czynowi na żywot wieczny. Pan tej pomocy nikomu nie odmawia, tylko trzeba z nią współpracować, za nią iść, nie opierać się jej na każdym kroku. Bez łaski nie można się zbawić, dlatego o nią trzeba się bardzo usilnie starać, utraconą przez grzech jak najprędzej odzyskać przez szczery żal i Sakrament Pokuty, odzyskanej pilnować jak źrenicy oka. Św. Juda Tadeusz nazywa bezbożnymi tych, „którzy łaskę Boga naszego zamieniają w rozpustę i wypierają się Pana naszego Jezusa Chrystus” (w. 4), czyli lekceważą łaskę uświęcającą, lekkomyślnie jej nadużywają, przez grzechy ciężkie ją tracą, przez powszednie wzrost jej hamują, a z uczynkowej łaski nie korzystają. Tacy mogą z własnej winy dojść do takiej zbrodni, że mogą „się zaprzeć jedynego włady i Pana naszego, Jezusa Chrystusa” (w. 4).
Jak u mnie przedstawia się sprawa łaski Bożej? Czy podczas tej nowenny mogę spokojnie, z moralną pewnością przypuszczać, że jestem w stanie łaski uświęcającej? Co czynię, by zawsze w niej żyć? Czy współdziałam z łaskami uczynkowymi? Czyż Bóg najlepszy miałby mnie wysłuchać wtedy, kiedy bym był Jego nieprzyjacielem i gardził Jego łaskami?

(tu można wymienić prośby do Boga przez wstawiennictwo św. Judy)

Na zakończenie każdego dnia modlimy się:

„Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i stawić nienagannymi i rozradowanymi wobec swej chwały, jedynemu Bogu, Zbawcy naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, chwała, majestat, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i na wszystkie wieki! Amen” (Jud 24-25).

Modlitwa do św. Judy

O przesławny św. Tadeuszu! Przez owe wzniosłe Twoje przywileje, które Cię tak wyszczególniły w życiu, mianowicie pokrewieństwo z Panem naszym Jezusem Chrystusem wedle ciała i apostolstwo; ponadto przez chwałę, którą cieszysz się obecnie w niebie, a otrzymaną w nagrodę za twoje trudy i męczeństwo – wyjednaj nam u Dawcy wszelkiego dobra potrzebną łaskę…, a szczególnie, żeby stały się nam wprost bezcennym skarbem nauki przez Boga natchnione, a w liście Twoim nam przekazane, zwłaszcza, żebyśmy gmach doskonałości wznosili na podłożu wiary, modląc się za łaską Ducha Świętego o wytrwanie w miłości Bożej, oczekując miłosierdzia Jezusa Chrystusa na życie wieczne i żebyśmy starali się każdym dostępnym nam środkiem wspomagać błądzących, wysławiając chwałę, majestat, panowanie Tego, który może nas zachować od grzechu i uczynić nieskalanymi i radującymi się z przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Boskiego naszego Zbawiciela. Amen.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

W: Ks. Józef Pachucki TJ, Nowenna do św. Judy Tadeusza, Wrocław 2006.


25 komentarzy:

 1. Anonimowy16.10.14

  Święty Tadeuszu Judo, w 4 dniu swojej nowenny błagam Cię o Łaskę Zdrowia i Łaskę Pracy, opiekuj się mną w tym moim trudnym położeniu i beznadziejnej sytuacji zdrowotnej. Błagam Cię, niech ten cały koszmar skończy się dobrze. Nic mi się nie udaje od pewnego czas, podupadam na zdrowiu i siłach, błagam Cię wspieraj mnie w tych trudnych chwilach i ześlij dobre wydarzenia i nowiny. Dziękuję Ci za wszystko. Amen.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy20.10.14

  Swiety Judo Tadeuszu blagam Cie o laske uzdrowienia mojej corki i mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy28.10.14

  Św.JUDO -TADEUSZU- pokornie proszę wstaw się za moim synem ,,wypraszaj ze mną, łaskę zdrowia dla Piotra- Andrzeja proszę.proszę,proszę.Wysłuchaj nas Panie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy29.10.14

  Święty Judo Tadeuszu,proszę o uwolnienie głównie mojej rodziny od ducha niezgody.Od lat nie ma żadnej poprawy, a jest tylko gorzej.Wysłuchaj mego błagania, Panie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy29.11.14

  Św.Juda Tadeuszu pokornie Cię proszę otocz moją mamę Anielę ,daj jej łaski zdrowia ona jest chora bardzo mam migotanie przedsionków i wykryli jej mocno chorą tarczycę ,wyproś razem ze Św.Ritą żeby moja mama wyzdrowiała .Twoja czcicielka ,wysłuchaj mojego błagania Panie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy8.12.14

  Św.Juda Tadeuszu ,proszę o łaski uzdrowienia dla mojej mamy Anieli,wysłuchaj mojego błagania.Twoja czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy15.12.14

  Św.Juda Tadeuszu ,uzdrów moją córkę ma bóle pleców ,wysłuchaj Twoja czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy15.12.14

  Św.Juda Tadeuszu ,proszę o łaski zdrowia dla mojej kochanej córci Ani,Twoja czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Święty Judo Tadeuszu, błagam Cię o łaskę zdrowia, bym nie chorowała na nowotwór, oraz o łaskę umocnienia mojej wiary, nadziei i miłości. Proszę, wstaw się za mną i otocz opieką i wsparciem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy31.12.14

  Święty Judo Tadeuszu,proszę Cię o zdrowie dla mnie i dla całej rodziny.Uproś pomoc Bożą w każdym działaniu moich dzieci, moim oraz zgodę i wzajemną miłość.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy15.1.15

  św Tadeuszu pomóż mi znaleźć pracę
  Twoja czcicielka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy31.1.15

  Sw Judo wpadam w depresje nie wiem czy to byla dobra decyzja tu przyjechac, zabija mnie ta samotnosc nie wiem po co zyc pomoz mi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy15.4.15

   Jestem z Toba ,jestem w podobnej sytuacji a moze w takiej samej......

   Usuń
 13. Anonimowy18.2.15

  Św Judo Tadeuszu pokornie Ciebie proszę o pomoc i wsparcie w zmianie pracy (inny projekt, firma/pracodawca) bo w obecnej widzisz że jest nie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy18.2.15

  Św. Judo. Uproś zgodę, jedność i pokój dla moich rodziców oraz siostry i szwagra.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy25.2.15

  Swiety Judo Tadeuszu upros dla nas laske poprawy finansow,laske otrzymania dobrze platnej pracy,laske zdrowia dla calej rodziny,laske madrosci dla wnuka by porzucil alkohol i narkotyki,laske rodzicielska by syn i synowa dbali o swoje dzieci a nie tylko towarzystwo mieli w glowie,alkohol i hazard.Pragne jeszcze na koniec poprosic cie swiety Patronie o laske zdrowia o obnizenie wartosci nadcisnienia tetniczego u mojego meza-amen

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy26.3.15

  Sw. Jjudo Tadeuszu upros dla nas laske zdrowia psychicznego i zgody.Jak nie ty to kto sie za nami wstawi.amen

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy15.4.15

  Swiety Judo Tadeuszu prosze Cie nie zapomnij o mnie bardzo Cie potrzebuje.Prosze.....

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy19.4.15

  Św.Judo Tadeuszu pokornie proszę Cię wstawiaj sie do Boga Ojca o łaskę dla mojej rodziny i o pracę dla mojego męża .....dziękuję za wszystkie otrzymane dotąd łaski !!!! Wielbię Cię ....Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy6.6.15

  Św. Judo Tadeuszu, proszę Cię o wstawiennictwo do Boga Ojca za moim miejscem pracy, wspieraj nas i opiekuj się nami.

  OdpowiedzUsuń
 20. Anonimowy20.7.15

  Proszę abym podpisała umowę. o pracę

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy1.3.16

  proszę pokornie pomóż ....

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy1.3.16

  proszę pokornie pomóż ....

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy7.3.16

  sw judo tadeuszu upros laske daru macierzunstwa dla mojej corki

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy4.5.16

  św. Judo Tadeuszu proszę pomóż mojemu bratu rozwiązać problemy finansowe , aby mógł spłacić wszystkich dłużników

  OdpowiedzUsuń