Św. Juda Tadeusz: Męczennik za wiarę (9)

Tajemnicą owiany jest też schyłek życia świętego Judy Tadeusza. W Martyrologium Rzymskim pod datą 28 października czytamy: „W Persji zejście świętych Apostołów Szymona Kananejczyka i Tadeusza, nazywanego także Juda. Szymon głosił Ewangelię w Egipcie, a Tadeusz w Mezopotamii. Następnie obaj przybyli do Persji, a nawróciwszy bardzo wielu do Chrystusa, zakończyli życie śmiercią męczeńską". Podobną wersję wydarzeń znajdujemy w apokryfie Łacińskie Męczeństwo św. Szymona i Judy, w myśl którego również Juda Tadeusz głosił wraz z Szymonem Apostołem słowo Boże w Persji, gdzie po konfrontacji z tamtejszymi magami i zniszczeniu ołtarzy bogów słońca i księżyca obaj zostali zlinczowani przez rozwścieczony tłum. Natomiast według tradycji prawosławnej Apostoł Juda, po nawróceniu się króla Abgara, działał w Armenii, gdzie zginął ukrzyżowany i przeszyty strzałami z łuku. Istnieją też i inne, sprzeczne ze sobą wersje, mówiące że święty Juda Tadeusz został umęczony w Libanie, w pobliżu dzisiejszego Bejrutu, lub zginął od miecza, albo został pobity do nieprzytomności pałkami, a następnie pozbawiony życia ciosem topora.

Niezależnie jednak od tego, gdzie i w jaki sposób święty Juda Tadeusz oddał swoje życie za Chrystusa - bo nie ma raczej wątpliwości co do tego, że była to śmierć męczeńska - możemy być pewni, że uczynił to z miłości do Niego. Pomaga nam to zrozumieć wspomniany już apokryf, opisujący działalność i męczeństwo Apostołów Judy Tadeusza i Szymona w Persji. Obaj Apostołowie zostają aresztowani w mieście Suanir i zaprowadzeni do świątyni słońca, gdzie zmusza się ich do złożenia ofiary. Zdając sobie sprawę ze śmiertelnego niebezpieczeństwa, Juda Tadeusz zwraca się do Szymona przepięknymi słowami: „Bracie, widzę, że Pan Jezus Chrystus nas woła".

Dalszy ciąg tekstu podkreśla mocno dobrowolność ofiary Apostołów. Szymon odpowiada Judzie: „Od dłuższej chwili dostrzegam twarz Boga pośród Aniołów. Rzekł do mnie Anioł Pański, gdy się modliłem: «Sprawię, że wyjdziecie ze świątyni, i sprawię, że sama świątynia zawali się na nich». I rzekłem: «O, nie, Panie, niech się to nie stanie, może niektórzy spośród nich zechcą nawrócić się do Pana!»". Kiedy z kolei Anioł Pański zjawia się obu Apostołom, polecając im wybrać pomiędzy natychmiastową zagładą wszystkich w świątyni a wieńcem męczeńskim, obaj odpowiadają bez namysłu: „Należy błagać miłosierdzia Pana naszego Jezusa Chrystusa, aby się nad nimi zmiłował, a nas wspierał, abyśmy mogli dążyć wytrwale do osiągnięcia wieńca męczeńskiego". A kiedy rzuca się na nich rozwścieczony tłum, „odważni Apostołowie Boga, pełni radości, składali Bogu dzięki, że stali się godnymi cierpieć dla imienia Chrystusa.

6 komentarzy:

 1. Anonimowy3.10.13

  Może jesteś zapomnianym apostołem, ale nie dla mnie. Otocz całą naszą rodzinę płaszczem i błogosław ją. Będę wiernym Twoim uczniem, szatan cały czas działa, ale nie dam się.
  Twój Paweł

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy24.11.13

  Św.Judo Tadeuszu wierzę,że Twoja moc nas obroni od zła wszelkiego, krążącego po tym świecie.Nie pozwól nam zbłądzić,prowadź nas. AMEN

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy17.1.14

  Święty Judo Tadeuszu,wierzę,że wyprostujesz drogi w mojej rodzinie.
  Pomóż wyzwolić się bratankom z nałogu alkoholowego.Błogosław całej rodzinie mojej i mojego brata,sąsiadów.Pragnę i proszę o nawrócenie mego syna.Błagam pomóż.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy7.5.15

  Wstaw się Św. Judo za mojego syna który zdaje egzamin dojrzałości i pobłogosław w dalszej drodze życia aby jego wybory były oparte na prawdzie i miłości bliźniego .

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy3.2.16

  SW.JUDO TADEUSZU OD DAWNA CIE ZNAM I MODLE SIE DO CIEBIE ,MAM TWOJ WIZERUNEK W POLSCE ,TU MAM CIE W MYSLACH .JESTEM TWOJA CZCICIELKA .BLAGAM O TWOJA POMOC I WSPARCIE W WYJATKOWYM NIESZCZESCIU KTORE SPOTKALO MOJA WCZESNIE URODZONA WNUSIE .BLAGAM O WSZYSTKO DLA NIEJ ALE DZIS O ZACHOWANIE JA PRZY ZYCIU I CUD UZDROWIENIA JEJ BLAGAM Z CALEGO SERCA ZA NIA I DLA NIEJ .OSZCZEDZ TEGO NIEWINNEGO ANIOLKA OCHRSZCZONEGO I WZMOCNIONEGO NAMASZCZENIEM CHORYCH .Z BOLESCIA SERCA BLAGAM I PROSZE LITOSCI I WSPARCIA DLA NIEJ .ZROSPACZONA KOCHAJACA ,BABCIA .

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy3.2.16

  ANONIMOWY

  OdpowiedzUsuń